Klimatyzacja

Aby w upalne dni w Twoim samochodzie panował przyjemny chłód, a w czasie deszczu nie parowały szyby - Twoja klimatyzacja wymaga serwisu i odgrzybiania.

Pamiętaj też o wymianie filtra przeciwpyłkowego - nie narażaj swojego zdrowia i zadbaj o komfort Twoich pasażerów.

Dlaczego Państwa klimatyzacja chłodzi naprawdę dobrze tylko przy regularnym serwisowaniu?

Wbrew powszechnie panującym opiniom instalacja klimatyzacyjna w samochodzie nie jest bezobsługowa. Przez węże i ich połączenia może uciec rocznie w drodze „naturalnego parowania” – do 10% środka chłodzącego. Wydajność chłodzenia zmniejsza się przez to w stosunkowo krótkim czasie.

Państwa klimatyzacja wykonuje ciężką pracę.
Dlatego też wymaga pewnej uwagi.

Przegląd klimatyzacji powinien odbywać się raz w roku lub po przebiegu 15000 km

 • Kontrola wzrokowa wszystkich elementów układu
 • Kontrola działania i wydajności
 • Wymiana filtra pyłkowego
 • Odgrzybienie wnętrza pojazdu oraz dezynfekcja parownika i przewodów wentylacyjnych

Serwis klimatyzacji powinien odbywać się co 2 lata

 • Kontrola wzrokowa wszystkich elementów układu
 • Wymiana środka chłodzącego
 • Kontrola działania i wydajności
 • Kontrola szczelności
 • Wymiana filtra pyłkowego
 • Wymiana filtra osuszacza
 • Odgrzybienie wnętrza pojazdu oraz dezynfekcja parownika i przewodów wentylacyjnych

Dlaczego regularna konserwacja klimatyzacji pozwala zaoszczędzić pieniądze i podwyższa wartość pojazdu?

Olej zawarty w środkach chłodzących smaruje sprężarkę klimatyzacji. Brak środka chłodzącego oznacza zawsze ryzyko niedostatecznego smarowania sprężarki, co w najgorszym wypadku kończy się całkowitą awarią tego zespołu, a koszty jego naprawy mogą sięgnąć do 4.000 PLN. Poza tym niedobór środka chłodzącego powoduje dodatkowe zużycie paliwa, ponieważ sprężarka musi pracować częściej i dłużej, żeby odpowiednio ochłodzić wnętrze.

Dlaczego niewłaściwie konserwowana klimatyzacja jest zagrożeniem dla Państwa zdrowia?

Filtr pyłkowy Państwa instalacji pracuje bardzo intensywnie: przepuszcza do 300m3 powietrza zewnętrznego na godzinę zatrzymując pył, kurz, zarodniki i inne zanieczyszczenia.Łatwo sobie wyobrazić, że po około roku jest on już „nasycony” i należy go wymienić. Również inne części instalacji klimatyzacyjnej wymagają szczególnej uwagi, gdyż niewłaściwa ich konserwacja niesie ze sobą pewne zagrożenia. Przykładem tego jest parownik – znajdujący się pod tablicą rozdzielczą, w wilgotnym i ciemnym otoczeniu. Dla bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów stanowi on idealną przstrzeń życiową. Zarazki te przechodzą dalej przez system wentylacji do wnętrza pojazdu. U osób wrażliwych wywołują one – poza niebezpieczeństwem choroby – rozmaite reakcje alergiczne, jak np. kichanie, kaszel, łzawienie oczu. Dlatego też nie należy czekać z konserwacją klimatyzacji, aż nieprzyjemny zapach z wentylacji w drastyczny sposób przypomni Państwu o zagrożeniu dla zdrowia. Regularna dezynfekcja parownika rozwiązuje ten problem: wszelkie zarazki są trwale usuwane i klimatyzacja nie budzi wątpliwości pod względem higienicznym.

Dlaczego tylko dobrze konserwowane instalacje zapewniają korzyści pod względem bezpieczeństwa?

Jeżeli w pojeździe jest gorąco, organizm ludzki szybciej ulega zmęczeniu. Reakcje są spowolnione a koncentracja słabsza. Powoduje to znaczący wzrost zagrożenia wypadkiem. Środkiem zaradczym są instalacje klimatyzacyjne wystarczająco ochładzające wnętrze pojazdu. Jednakże te korzyści pod względem bezpieczeństwa są zagwarantowane tylko wtedy, gdy instalacja pracuje nienagannie. To z kolei wymaga regularnej konserwacji. Podobnie jest w zimie – tu włączenie klimatyzacji jest doskonałym środkiem przeciwdziałającym zaparowaniu szyb. Dzięki temu mają Państwo niczym nie ograniczoną widoczność – nieodzowny warunek właściwego reagowania na niebezpieczne sytuacje.

Dlaczego konserwacja powinna być wykonywana tylko w fachowych warsztatach?

Instalacje klimatyzacyjne są wysoce złożonymi układami, a ich konserwacja wymaga użycia specjalnych narzędzi kontrolnych, naprawczych i serwisowych. Poza tym personel warsztatu powinien być specjalnie przeszkolony i posiadać odpowiednią wiedzę. To mogą zaoferować Państwu tylko fachowcy. Dlatego w przypadku prac serwisowych i naprawczych instalacji klimatyzacyjnych cena nie może stanowić jedynego kryterium wyboru warsztatu.

Dlaczego także w lecie trzeba zwracać uwagę na zawartość środków zapobiegających zamarzaniu w płynie chłodzącym?

Mimo, że instalacja klimatyzacyjna i układ chłodzenia silnika są dwoma oddzielnymi systemami, wpływają na siebie nawzajem, gdyż praca klimatyzacji powoduje dodatkowe obciążenie układu chłodzenia i wzrost temperatury płynu chłodzącego. Związki, które zawarte są w płynie chłodzącym, nie tylko chronią przed zamarznięciem, lecz również przed przegrzaniem silnika. Właściwy skład chemiczny płynu chłodzącego powoduje podwyższenie jego temperatury wrzenia do ponad 120°C. Jest to niezwykle duża rezerwa, ważna szczególnie w lecie, kiedy to klimatyzacja i chłodzenie silnika są bardzo mocno obciążone przez wysokie temperatury otoczenia i długie podróże urlopowe. Tak więc warto poprosić o sprawdzenie płynu chłodzącego podczas serwisu klimatyzacji.

Odgrzybianie wnętrza pojazdu metodą ozonową

W kabinach pojazdów oraz w systemach klimatyzacyjnych, gdzie jest niezbędna czystość i higiena, czyszczenie metodami tradycyjnymi bywa niewystarczające a produkty chemiczne nie zapewniają dezaktywacji wszelkich szkodliwych zanieczyszczeń. Istnieją miejsca strefy gdzie jest prawie niemożliwe lub bardzo utrudnione usunięcie brudu i kurzu będących siedliskiem bakterii, wirusów, zarodników, grzybów, itp. Te mikroorganizmy, które namnażają się w zawrotnym tempie i zakażają środowisko są również źródłem wszelkich nieprzyjemnych zapachów i wyziewów. Ozon jest w stanie bardzo skutecznie wyeliminować wszelkie nieprzyjemne zapachy, np. zapach dymu papierosowego.

 

Promocje

Sprawdź i skorzystaj z naszych aktualnych promocji!

»»»

Przechowywanie

Przechowamy Twoje opony lub całe koła do następnego sezonu!

»»»

Felgi

Oferujemy ogromny wybór felg aluminiowych oraz stalowych. Galeria przedstawia tylko część naszej oferty.

Zobacz konfigurtor

 

Zobacz nasze propozycje »»»

Akumulatory

Oferujemy w ciągłej sprzedaży szeroki asortyment akumulatorów firm EXIDE, VARTA oraz BOSCH. Są to obecnie jedne z najlepszych produktów dostępnych na rynku.

Przy zakupie akumulatora w naszej firmie proponujemy klientom profesjonalny montaż.

Zapoznaj się z pełną ofertą

 

»»»

Kontakt

47-223 Kędzierzyn-Koźle
ul. Gliwicka 78 (Brzeźce)
tel. 77 483 26 32 lub 795 477 337


Godziny otwarcia:
Pon - pt: 8:00 - 18:00
Sob: 8:00 - 14:00
e-mail: biuro@oponmax.plUmów się na konkretną godzinę - nie marnuj czasu w kolejce!!!

»»»